CATERING ÖN MUHASEBE MODÜLÜ

Murat Karaca tarafından, catering firmaları için tasarlanmış, excelde yazılmış olan bu basit yazılım ile genel olarak aylık stok takibi yapılabilinir ve kar-zarar hesapları otomatik olarak görülebilinir. Genel itibairyle basit olarak anlatmak gerekirse 12 bölümden oluşan bir yapısı mevcuttur.
Bunlar aşağıdaki gibidir.

• Fatura Giriş Sayfası;

Fatura giriş sayfası üzerinden fatura bilgileri girilir, cari hesaplar otomatik olarak hesaplanır ve bağlı sayfalara bilgi aktarımı otomatik olarak yapılır.

• Günlük Maliyet Sayfası;

Günlük maliyet sayfası üzerinden mutfaktan alınan üretim bilgileri doğrultusunda kullanılan malzemelrin girişi yapılır. Aynı zamanda bu sayfa üzerinden satılan yemek bilgileride girilir. Bu bilgiler girildiği duruma göre otomatik olarak hesaplanır ve bağlı sayfalara otomatik gönderilir.

• Fatura Genel Toplamları;

Fatura genel toplamı sayfası, aylık fatura detayını günlük bazda ve yapılan harcamaların cinsine göre tek sayfada kdvli ve kdvsiz görme imkanı sağlar.

• Stok Kartları Detayı;

Stok kartları detayı sayfası üzerinden stok kartı açılışı, stok girişi, stok çıkışı, ürün birim maliyeti, aysonu ve anlık stok durumu, stok açığı veya fazlası, depodaki ürün değeri, tüketilen malzemenin maliyeti gibi durumlar otomatik olarak kolayca takip edilebilinir.

• Günlük Yemek Sayıları Sayfası;

Günlük maliyet sayfasında yapılan satışlar otomatik olarak gün gün yazar. Aynı zamanda bu sayfada günlük ciro detaylarını, kaç kişinin yemek yediği gibi bilgiler görülebilinir.

• Günlük Ciro Sayfası;

Günlük ciro sayfasında satılan yemeklerin ciroları ve kantinlerin ciroları otomatik olarak heaplanarak gösterilir.

• Kadrolu Personel İçin Puantaj Sayfası;

Kadrolu personel için puantaj sayfası ile, çalışan kadrolu personelin aylık puantajı tutulur.

• Kadrolu Personel İçin Yol Parası Sayfası;

Aylık hakedilen yol parası bu sayfa üzerinde elle girilir, sayfa personelin çalıştığı günü hesaplar ve hakettiği yol parası sonucunu tamamen otomatik verir.

• Kadrolu Personel İçin Fazla Mesai Sayfası;

Bu sayfa üzerinden personelin fazla mesai yaptığı günler için "M" yazılır ve sayfa hangi güne denk geldiğini bularak ona göre hakettiği mesai ücretini tamamen otomatik olarak hesaplar ve ilgili haneye yazar. İş kanununa göre işçinin hakedişi; normal günde yapılan mesai günlük yevmiyesinin 1,5 katı, tatil günü yapılan mesai günlük yevmiyesinin 2 katı, bayramda yapılan mesai günlük yevmiyesinin 3 katıdır. Bu bilgiler doğrultusunda sayfa otomatik hesaplar.

• Ekstra Personel İçin Puantaj Sayfası;

Ekstra personel için puantaj sayfası ile, ekstra çalışma yapan personelin aylık puantajı tutulur.

• Kar-Zarar Detayları Sayfası;

Kar-Zarar sayfasında, önceki sayfalardan bilgilerin çoğu otomatik olarak alınır. Bazı ufak tefek bilgiler manuel doldurulduktan (yapılan diğer harcamaların neler olduğu, kira, enerji giderleri v.s.) sonra size aylık net karınızı veya zararınızı söyler.

• Cari Defteri Sayfası;

Cari defter sayfası tamamen otomatik bir sayfadır. Bu sayfa ile ay içinde yapılan harcamalar, cari çalışılan şirket için borçlanmalar, yapılan ödemeler, gün bazında gösterilir. Aysonu toplamınıda bu sayfada görebilirsiniz.