FATURA GİRİŞ SAYFASI
Fatura Giriş Sayfası

Yukarıda genel itibariyle fatura bilgileri giriş sayfası yer almaktadır. İlgili faturaları bu alana olduğu gibi girmek gereklidir. Fatura girişlerini yapabilmek için girilecek ürünlerin stok kartalarının öncelikle "stok durumu" sayfasından açılmış olması gereklidir. Bu sayfa hergün için 1 adet olarak düzenlenmiştir. Bölümlerini şu şekilde anlatabiliriz.

1.

Fatura No: Faturanın numarası girilir.

Ürün Cinsi: 2. Bölgede bulunan malın cinsi grubundaki cinslerin dışındaki girişlere izin verilmez.

Ürünler: "Stok durumu" sayfasında açılan stok kartları dışında herhangi bir girişe izin verilmez. Fatura içeriklerinin öncelikle "stok durumu" sayfasında oluşturulması gereklidir.

Birim Miktarı: Stok kartındaki Birim Miktarı bu haneye otomatik yazılır.

Ürün Adedi / Kg: Faturadaki satın alınan miktar bu haneye yazılır.

Birim Fiyatı: Ürünün Birim Fiyatı kdv hariç olarak faturadaki gibi girilir.

Tutar: Otomatik olarak ürünün tutarı hesaplanır.

KDV Oranı: KDV oranı bu haneye yazılır.(1%-8%-18%)

İndrim %: Eğer ürün indirimli geldiyse ve yüzde olarak indirim uygulandıysa bu haneye yazılır.

İndirim Tutar: Eğer ürün indirimli geldiyse ve tutar olarak indirim uygulandıysa bu haneye yazılır.

İndirim Sonrası Genel Tutar: Ürünün indirim sonrası KDV hariç tarafımıza toplam maliyeti bu haneye hesaplanarak otomatik yazılır.

KDV Dahil Tutar: Ürünün indirim sonrası KDV dahil tarafımıza toplam maliyeti bu haneye hesaplanarak otomatik yazılır.

2.

Bu bölüm tamamen otomatiktir. 1. kısımda yer alan bilgiler buradaki hanelere otomatik olarak yazılır. Sayfada ne kadar gıda alımı varsa gıda sekmesi altında, ne kadar içecek alımı varsa içecek sekmesi altında, ne kadar temizlik alımı varsa temizlik sekmesi altında, ne kadar tüketim alımı varsa tüketim sekmesi altında, diğer alımlarda diğer sekmesi altında otomatik olarak toplanır.

3.

Bu bölüm tamamen otomatiktir. Sadece firma bilgileri kısmına faturanın hangi firmadan geldiğinin yazılması gereklidir. Cari hesaplar kısmında olan şirketlerin dışındaki herhangi bir girişe izin verilmez.

4.

Firma Adı: Cari çalışılan firmaların isimleri yazılır. Peşin yapılan alışverişler "DİĞER" kısmından girilebilinir. Bu bölümde boşluklara firma ilave edilebilinir. İlave edilen her firma ilave edilen gün itibariyle takip eden günlere otomatik işlenir.

Borç: 1. kısımdaki bilgilere göre kdv dahil firmaya olan toplam borç otomatik olarak bu bölüme yazılır.

Toplam: Yazılan ödemeleri otomatik toplar ve yazar hanedir.

Kasa: Ödeme kasadan yapıldıysa kasa kısmına yazılır.

Ortak 1-2-3-4: Ortaklar bölümünde ortakların cebinden yaptığı şirket ödemeleri yer alır. Herhangi bir ortak cebinden firmaya ödeme yaparsa ilgili haneye yazılır. Şirkete olan cari borç kapanırken şirket ortağa borçlanır. İlgili hanelere otomatik hesaplanıp yazılır.

Not: Borç otomatik yazılır, ödeme kısmını şirketin yaptığı ödemelere göre muhasebeci doldurur. Ödeme ayın herhangi bir günü yapılabilinir. Ay sonu cari defterde toplam borç-alacak ilişkisi gözlemlenebilinir. Bu bilgilerde yıllık cari deftere otomatik aktarılır.