KÜLTÜR TURİZMİ-BURSA

"Yeşil Cennet"

Marmara Bölgesi’nin incisi olan Bursa yüzyıllar boyunca çok farklı milletlere ve dinlere ev sahipliği yapmış bir şehir. Hitit, Lidya, Bizans, Roma gibi devletlerin uzun yıllarca egemenliğinde kalan şehir en büyük değeri Osmanlı Devleti zamanında görür.

Osman Bey tarafından ele geçirilen ve uzun yıllar başkentlik yapan şehirde her adımda Osmanlı döneminden izleri görmek mümkün. Musevi, Hıristiyan ve Müslümanlığa dair birçok mimari yapının hala günümüzde varlığını devam ettirdiği Bursa’da dinler arası büyük bir hoşgörü hakim.

İznik ilçesi özellikle Hıristiyanlığın kutsal saydığı merkezlerden biri. İki buçuk milyona yakın nüfusa sahip olan şehirde Türkler dışında Boşnak, Arnavut ve Bulgar göçmenleri de yaşamını sürdürüyor.

Osmanlı Devleti sultanlarının çoğu mimari eserleri ve kendi adlarına camileri Bursa’da inşa ettirirler. Her adımı tarih kokan şehirde Osmanlı Devleti zamanından kalma büyük bir hoşgörü ve yardımseverlik hakim. İki milyona yakın nüfusa sahip olan şehirde sanayi ve turizm başlıca geçim kaynaklarından.

Tarım ve hayvancılığa da elverişli olan Bursa topraklarında çok sayıda bitki yetişiyor. Şehir en büyük sanayi kentlerinden biri. Bu yüzden özellikle Mudanya ve Gemlik limanları sayesinde İstanbul’dan sonra en büyük ihracata sahip olan bir bölge. Bursa’nın özellikle İskender kebabı ve kestane şekeri dünya çapında bir üne sahip.

Bursa’da ipek dokumacılığı da çok büyük bir gelişme göstermiş bir el sanatı. İpek dokuma ve kumaşları dünyanın her bölgesine ihraç edilen özel bir ürün. Genellikle ılıman bir iklime sahip olan şehirde yaz ve kışlar çoğunlukla yağışlı ve sıcak geçiyor.

Bursa’da sosyal hayat çok fazla ve herkesin yapabileceği bir etkinlik mevcut. Bursa’da her tarzdan insana hitap edecek bir eğlence var.

Marmara Denizi’ne kıyısı olan Bursa ve Gemlik ilçelerinde denize girilebilecek plajlar bulunuyor. Ayrıca kış turizminin en önemli bölgelerinden Uludağ Bursa sınırları içerisinde bulunuyor. Uludağ’da kayak yapıp konaklayabileceğiniz çok sayıda tesis var.

Bursa’nın çoğu yerinde şifalı kaplıcalar bulunuyor. Bu kaplıcalar yıl içersinde çok fazla yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Cumalıkızık bölgesi şehrin doğal yürüyüş için en önemli merkezlerinden biri.

Bursa’da avcılık sporu için de çok fazla alan bulunuyor.

Yemyeşil alanların insanı büyülediği şehirde çok sayıda gençlik kampı var. Bursa’da özellikle gençlerin çok fazla ilgi gösterdiği ondan fazla sinema bulunuyor. Her akşam farklı oyunların sergilendiği çok sayıda tiyatro da şehirde yer alıyor.

Bursa’da yıl içerisinde farklı konu ve kategorilerde festivaller düzenleniyor. Şehre ziyarete gelen turistlerin Bursa’daki etkinliklerin çok fazla olmasından dolayı hepsini yapmaya vakti kalmıyor.

Son yıllarda hızla büyüyen şehirde çok sayıda alışveriş merkezi mevcut. Birçok büyük şirketin yatırım yaptığı şehirde dünya çapında tanınan çoğu markanın şubeleri var. Korupark şehir merkezinde bulunan alışveriş için en önemli yerlerden biri.

Kent meydanında ise çok sayıda butiği ve dükkanı bir arada bulmak mümkün. Şehrin birçok bölgesinde kurulan semt pazarları alışveriş hayatını canlı tutuyor.

Kestane şekeri, meşhur Bursa ipeği ve dokuması, havlu ve bıçak Bursa’dan hediye olarak alınabilecek en güzel ürünler arasında.

Bursa Ulu Camii

Görülmesi Gerekenler

Yeşil Medrese

Yeşil medrese 15. yüzyılda Sultan Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmış. Bursa şehrinin merkezinde bulunan türbenin duvarlarının hepsi çini ile kaplı. Bu da türbeyi diğer türbelerden ayıran en önemli özellik.

Türbenin insana huzur veren muhteşem bir mimarisi var. Son yıllarda müze olarak kullanılmaya başlanan müzede el yazması eserler, sikkeler, mezar taşları ve eski savaş aletleri sergileniyor.

Atatürk Müzesi

1900'lü yıllarda yapılan köşk 4 kattan meydana geliyor. Atatürk'ün Bursa'yı ziyaret edişinde kendisine hediye edilmiş. Bursa'ya her gelişinde Atatürk bu binada konaklamış. Cumhuriyetin 50.yıl şerefine müzeye dönüştürülen köşkte Atatürk'e ait özel eşyalar ve fotoğraflar sergileniyor.

Arkeoloji Müzesi

Kapsamlı bir müze olan arkeoloji müzesinde yirmi beş bine yakın eser bulunuyor. 3000'e yakın eserin sergilendiği müze 1972 yılında yeni binasına taşınmış.

Milattan önce 3. yüzyıla ait eserlerin sergilendiği müzede Helen, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler sergileniyor. Sergilenen eserler arasında sikkeleri, silahlar, seramik eşyalar, heykeller ve yemek kapları var.

Ulu Cami

14. yüzyılda Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan cami en büyük kubbeli cami olma özelliği taşıyor. Caminin minberi ahşaptan yapılmış ve büyük bir işçiliğe sahip bir eser. Kesme taşlar kullanılarak yapılan caminin bir havuzu ve büyük bir şadırvanı buluyor. Çok güzel hat sanatı örneklerine ve mermer malzeme kullanılarak yapılan iki de minareye sahip olan caminin Bursa için önemi çok büyük.

Yıldırım Cami

14. yüzyılda Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılan cami kesme taşlar kullanılarak inşa edilmiş. Yıldırım ilçesindeki büyük Yıldırım Külliyesi içerisinde yer alan cami taş işçiliğinin çok güzel bir örneği. Çok büyük olan caminin tavanı da çok geniş. Cami duvarlarını hat ve çini sanatı örnekleri süslerken orijinal iki minaresi de depremden dolayı zarar görmüş.

İznik Müzesi

14. yüzyılda imarethane olarak yapılan bina 1. Murat'ın validesi Nilüfer Hatun'un anısına inşa edilmiş. Yıllarca fazla eşyalarının depolanması için kullanılan bina 20. yüzyılda müze olarak hizmet vermeye başlamış. Osmanlı Devleti'nden kalma önemli mimari eserlerden biridir.

İznik Ayasofya Müzesi

14. yüzyılda Orhan Gazi tarafından camiye çevrilen kilise harika bir 4. yüzyıl mimarisi. İznik ilçesinde bulunan bina yıllar boyunca depremlerden dolayı tahrip olmuş ve tadilat görmüş. Günümüzde müze olarak kullanılan bina Hıristiyanlar için büyük bir önem taşıyor.

Ayasofya Müzesi İznik

Geruş Sinagagu

14. yüzyılda İspanya'dan gönderilen Museviler için inşa edilen bu sinagog 1500'lü yıllarda II. Selim tarafından Bursa'da inşa ettirilmiş. Günümüzde hala ziyaretlere açık olan Sinagog çok fazla yıpranmamış.

Emir Han

14. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin kurucularından Orhan Bey tarafından inşa ettirilen Emir Han çok sayıda oda ve mahzenden oluşuyor. Dönemin ilk han örneklerinden sayılan Binanın üzerinde Ulu Cami bulunuyor.

Bursa Kalesi

Milattan önce inşa edilen kale günümüzde hala varlığını koruyor. Moloz taşlar kullanılarak yapılan kalenin 5 tane kapısı bulunuyor. Bizans ve Osmanlı Devleti zamanında restore edilen binanın 2 kilometreye varan surları görenleri büyülemekte.

Hacivat-Karagöz Müzesi

Orhan Gazi zamanında bir inşaatta çalışan iki işçi olan Hacivat ve Karagöz çok geveze olmalarından dolayı hayatlarını kaybetmişler. Onları çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri onların kuklalarını yaparak perde arkasında sergilemiş. Büyükşehir binası tarafından eski bir trafo binası restore edilerek Hacivat ve Karagöz Müzesi olarak kullanılmaya başlanmış.

Osman Gazi Türbesi

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin naaşının bulunduğu kümbet depremden dolayı yıkılınca 19. yüzyılda Sultan Abdülaziz tarafından bu türbe inşa ettirilmiş. Orhan Gazi Türbesi ile yan yana bulunun türbe sekizgen bir şekilde inşa edilmiş. Kesme taşlar kullanılarak yapılan eserde sedef ve sırma işlemeler yoğun olarak kullanılmakta. Türbe içerisinde Osman Gazi'nin oğlunun ve Orhan Gazi'nin eşinin de sandukaları bulunuyor.

Uludağ Milli Parkı

Marmara Bölgesi'nde bulunan en büyük dağ olan Uludağ Bursa ili sınırları içerisinde yer alıyor. Kış ve doğa sporlarının merkezi durumunda olan dağ aynı zamanda bir milli park. Eski bir volkanik dağ olan Uludağ'ın çok farklı bir jeolojik yapısı var. Kurt, geyik, domuz, akbaba, çaylak ve çakal gibi zor şartlarda yaşayan birçok hayvana ev sahipliği yapan bölge yıl içerisinde çok fazla turist ağırlıyor. Park içerisinde çok sayıda turistik otel bulunuyor. Bu otellerde konaklayarak birçok kış sporunu yapabilir ve saatlerce durmadan kayabilirsiniz.

Cumalıkızık Evleri

13. yüzyıl mimarisinin en güzel örneklerini yansıtan bu Kızık Köyü aynı zamanda Osmanlı Dönemi'nin mahalle yaşayışını gösteren en önemli yapılar. Koruma altına alınan evler önceden vakıf evleri olarak kullanılıyormuş. 300'e yakın evden oluşan köy birçok filmin çekildiği bir mekan olmuş. Cumbalı pencerelere sahip olan bu evler genellikle 3 kattan oluşuyor.