KÜLTÜR TURİZMİ-ÇEŞME

"Deniz ve Yaşamın Birlikteliği"

Ege Bölgesi'nin sevilen tatil mekanlarından biri olan, aynı zamanda da İzmir’in ilçeleri arasında yer alan Çeşme, son yıllarda dikkat çeken bir tatil mekanı olarak da göz doldurmaya başladı.

Sevilen yerler arasında yer almasının önemli unsurlarından biri İstanbul’a yakınlığıdır. Şehrin, işlerin yoğunluğundan sıkılan kişilerin hızlı bir şekilde ani planlarla ziyaret edebileceği ilçe, yeşilin denizle buluştuğu güzel kıyılardan biri arasında yerini almış.

Yunan adalarıyla neredeyse aranızda bulunan yürüme mesafesi, sizin için muhteşem doğa manzaraları yaratmış bir çoğrafya sunuyor. Zeytin, üzüm, tütün, anason üretimleri olan Çeşme'de, kahvaltı kültürünün muhteşemliği gözden kaçmıyor.

Tanay ve Uzunkaya gibi orman dinlenme alanları ardından Çeşme’de kurulan Şifne İçmeleri ve Çeşme Kaplıcaları da şehir için son derece önemli. Turizmin aynı zamanda sağlık kaynaklı olmasını da sağlıyor.

Yerli yabancı birçok kültürü ağırlayan Çeşme, oldukça önemli turizm gelişimi yaşamış bir ilçe. Yakınlarında beldesi olan Alaçatı, rüzgar sörfü için kullanılan Türkiye ve dünya için önemli alanlardan.

Çeşme 1 belde ve 4 köyüyle son derece sevilen bir ilçe olmayı başarmış. Gözde tatil noktaları arasında yerini almış. Sakız ağaçları ile ünlü ilçede, bir de sakız şenliği yapılmakta ve bu şenlikte önemli türlerden biri olan sakız koyununun en güzeli seçilmekte.

Yıllardır pek çok uygarlık ve krallığın önemsediği bu toprak sizin içinde vazgeçilmez olacaktır.

Doğa harikası plajların bulunduğu ilçede huzura ve eğlenceye aynı zamanda ulaşabilecek, birbirinden güzel meyveleriyle ve kaplıcalarıyla sağlık bulacaksınız.

Ege'nin en gözde tatil merkezi ve dinlenme alanı olan bu yeri ziyaret etmek, sizin için eminiz ki, keyifli bir deneyim olacak.

Sakız ağacı, yetişma alanı oldukça dar, ender görülen bitkilerden. Sakız ağaçlarıyla tanışabileceğiniz, şanslı yerlerden biri de Çeşme. Koruma altına alınan Çeşme'deki sakız ağaçları için bölgede bir de festival düzenleniyor.

Çeşme'nin koyları, plajları ve hareketli gece hayatı, misafirlerine aktiviteleri eğlence ve spor olarak bir arada sunuyor. Bunlar: Çeşme Boyalık Koyu, Çeşme Dalyanköy Sakızlı Koy, Aya Yorgu Koyu, Çeşme Paşalimanı Plajı, Çeşme Pırlanta Plajı, Çark Plajı, Ilıca Plajları ollarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra; Paşa, Şifne, Küçük ve Büyük limanlar da gezilebilir.

Oldukça geniş bir tarihe sahip olan ve sürekli el üstünde tutulan Çeşme'de günümüze kadar gelen mirasları gezip ve görmek, size tarih içerisinde bir yolculuğa çıkaracak. Erythrai Antik Kenti kalıntıları, Çeşme Kalesi, Kervansaray, Hacı Mehmet Cami, Alaçatı Pazaryeri Camii bunlardan bazıları.

Yörenin önemli kaynaklarının bulunduğu Çeşme Ilıcaları ile Şifne Kaplıcası, özellikle bazı rahatsızlıkların tedavisinde pozitif etki sağladığı inancıyla büyük ilgi görüyor.

Alaçatı alışveriş açısından son derece zengin bir alan. Alacağınız şile bezinden kıyafetler, dönüşte de Çeşme seyahatinizi size sürekli hatırlatacak.

Çeşme Marina mağazalarıyla dikkat çeken, birçok ürünü bir arada bulabileceğiniz farklı tarzlara hitap eden bir alan. Marinada dinlenip bir şeyler atıştırabileceğiniz alanlarda cabası.

Eve giderken çeşmeden bir şeyler götürmek istiyorsanız, sakızlı kahve, sakız reçeli ve sakız likörü Çeşme özgü hediyelikler olarak tercih edilebilir.

Çeşme

Görülmesi Gerekenler

Çeşme Kalesi

Büyük savaşlara tanıklık etmiş Çeşme, Osmanlı döneminde de oldukça önemsenmiştir. Çeşme Kalesi, dışarıdan gelecek saldırılardan korunmak amacıyla inşa edilerek, bir gözlem merkezi olarak da kullanılmıştır. Çeşme Kalesi, günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

Germiyan Köyü

Tatil köyleri ve balık çiftliklerinin yoğunlukta olduğu Germiyan'ta Osmanlı ve Rum mimarisinin örnekleri görülüyor. Osmanlının bu beldedeki izlerini Germiyan Köyü'ne daha rahat fark ediyorsunuz.

Zeytin yetiştiriciliği konusunda öne çıkan Germiyan, bir Ege köyünde aradığınız bütün özellikleri ve Egeli sıcak insanları göreceğiniz, orijnalliğini koruyan Germiyan Köyü'nde güzel vakit geçireceğinize ve mimarinin büyüsüne kapılacağınıza inanıyoruz.

Alaçatı

Çeşme'nin bu güzel beldise, sörf tutkunlarının buluşma noktası haline gelmiş. Tarihi taş evleri ile de öne çıkıyor Alaçatı.

Ilıca Plajı

Çeşme denince ilk akla gelen Ege Denizi'nin güzelliği kuşkusuz. Bu güzelliği yaşayabilmeniz için Çeşme'de birbirinden güzel plajlar var. Bunlardan biri de mavi bayraklı Ilıca Plajı. Ilıca plajanın denizi ve kumu ile hareketliliği de misafirlerini cezbediyor.

Erythrai Antik Kenti

Ildır eldesinde bulunan Erythrai Antik Kenti, Çeşme'deki önemli tarihi alanlardan biri. Çeşme'de bilinen ilk yerleşim yeri olan tarihi kentte, yerleşim alanlarındaki düzeni çok rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Erythrai Antik Kenti

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı, çoğu kişiyi denizinin rengi ve berraklığı ile birlikte doğası ile de etkiliyor. Yaz için tercih edilen tatil yörelerinden olan Çeşme'nin bu güzel parçasında, deniz keyfinın yanısıra, keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Ayayorgi Koyu

Çeşme'nin sevilen ve tercih edilen koylarından Ayayorgi'nin çevresi, eğlence anlamında oldukça zengin alternatifler sunuyor. Koyun keyfini çıkaran ziyaretçiler, deniz aktivitelerinin tadının çıkarırken, eğlencenin de hareketliliğine kapılıyor.

Pırlanta Plajı

Eğer sevdiğiniz spor sörf ise, bu mekan sizin için ideal denebilir. Kuvvetli rüzgarı arkanıza alarak deniz üzerinde harikalar yaratmanız mümkün. Sit alanı olması nedeniyle koruma altında olan plaj adını, kumundaki güzel ışıltılardan alıyor. Türkiye’de kitesurf sporunun da ilk yapıldığı alanlardan.

Ovacık Köyü

Çeşmenin verimli toprakları üzerine kurulmuş olan Ovacık Köyü, üzüm bağları ile ünlü. Aynı zamanda yer altı suyu kaynakları da bölgede son derece önemli bir yere sahip. Şaraplık üzüm, enginar, kavun ve anason yetiştirilen köyde, kaliteli bir tarım da yapılıyor. Çeşme'nin doğayla iç içe olan bu cennet köşesi, bir çok yabancı turistin Türkiye'ye yerleşme kararında etkin olmuş.

Babylon

Aya Yorgi koyunda oldukça büyük bir sahil şeridi olarak yer alan Babylon, güzel müziklerin dinlenip ruhun dinleneceği, uzun yürüyüşlerin çimler üzerinde sonlanabileceği bir alan. Çocuklarınız için ideal bir ortam sunuluyor. Deniz ya da gezinti size acıktırdığında, uğramanız için restoran alternatifiniz düşünülmüş. Bu arada... limon bahçelerinin kokusuyla zenginleşen bir sahil şeridi olduğunu söylemeyi de unutmayalım.