KÜLTÜR TURİZMİ-FETHİYE

"İlgiyi ve Korunmayı Hakeden İlçe"

Eski dönemlerdeki adı Meğri olan Fethiye, Muğla ilimizin turizm açısından önemli bir ilçesi. Hem nüfus, hem de yüzölçümü bakımından en büyük ilçe konumunda olan Fethiye, yıl içerisinde aldığı yoğun ziyaretçilerle daha da kalabalıklaşmakta. Fethiye tarihte büyük depremlere sahne olsa da, kısa zamanda modern bir şehir havasına kavuşmuş. İçerisinde Antik Telmessos kentini barındıran ilçe, 1913 yılında Fethiye adını almış. Binlerce yıllık tarihiyle, bölgede yaşamış medeniyetlerin izlerini taşıyan ilçe, tüm dünyadan gelen ziyaretçilere sahip. Yörede Persler, Likyalılar, Karyalılar ve Romalılar’a ait pek çok eser bulunmakta.

Plajlarının güzelliği dillere destan olan ilçenin en bilinen plajları Çalış ve Karagöz Plajları. Çalış plajında kurulu yörük çadırı, yörük kültürünü tanıtan yanıyla oldukça ilgi görmekte. Sörfe uygun rüzgar koşulları ve kumsalı plajın tercih edilmesini sağlıyor. Karagöz plajları ise belediyenin Kayıkhane tesisleri ile ünlenmiş. Her türlü su sporlarının yapıldığı tesis, plajın dalga tutmayan deniziyle özdeşleşmiş.

Akdeniz ikliminin etkisinde olan ilçe, yılın tüm aylarında ziyaret için uygun şartları taşır. Ulaşım yönünden de önemli bir konumda olması, ilçenin turizm kapasitesi yönünden önem taşır. Muğla, Antalya, Burdur bağlantılı karayollarının üzerinde bulunması, ilçenin ulaşımında önemli bir rol oynar.

Yamaç paraşüt etkinlikleriyle bilinen ilçe bunun yanı sıra, dalma, yürüyüş, sörf gibi su sporlarında da oldukça aktif. Özellikle Babadağ ve Ölüdeniz’de yapılan yamaç paraşütünü bilmeyen yoktur. Doğal güzellikleri ve ören yerlerinin uygunluğu, jeep safari için de uygun ortamlara sahip. Plajlarında keyif sürenler bir yandan rüzgar sörfü, banana, flyboard, ringo gibi etkinliklere katılabilir. Kayaköy ve Çalış yörelerinde at binmek isteyenler için uygun koşullar bulunmakta. Tarihi değerlerinin fazla olması sebebiyle, düzenlenen kültür turlarına da katılabilir, ilçeyi keşfedebilirsiniz. Geçmişte ilk kez burada başlatılmış olan kamyon safari, macera severlerin oldukça rağbet ettiği turlar.

İlçede alışveriş etmek isteyenler, Paspatur Çarşısı’nı ziyaret etmeli. İçerisinde bulunan hediyelik eşya dükkanları, kuyumcular, halı mağazaları sizin alışveriş tutkunuza cevap verecek. Bunun dışında Hisarönü ve Günlükbaşı’nda kurulan semt pazarları gelen ziyaretçilerin her türlü ihtiyacına cevap vermekte. Hem halkın, hem de turistlerin ilgisini çeken pazarlar, yıl boyunca açık.

Üzümlü yöresinin el dokuması olan Dastar, Karaçulha’nın çulu, Dont köyüne has testiler, Atlıdere köylerinin kilimi yöresel hediyelik ürünlerden. Ayrıca yörede bir hayli üretimi yapılan çam ve çiçek balı, fıstıklı akide şekeri, lokum çeşitleri, Demirler Köyü’nün butik şarabı olan Clos Pınara oldukça rağbet gören ürünler.

Fethiye

Görülmesi Gerekenler

On İki Adalar

İlçede düzenlenen tekne turları ile ulaşılabilen adalar, denizin ve bakir kalmış koyların görüldüğü, doğal güzelliklerin izlendiği, görülmesi gereken yerlerden. Turun en son durağı, tarihte Rodos Şövalyelerinin kullandığı ada olan Şövalye adası. Halen yerleşim yeri olarak kullanılan ada da konaklama imkanı bulunmakta.

Paspatur Çarşısı

Turistlerin gözde mekanı olan çarşı, Fethiye’nin en eski yerleşim yeri. Zaten isminin anlamı da Eski Kent olan çarşı, marina ile çarşı caddesi arasında yer aldığı için ulaşımı da kolay bir yer. İçerinde halı, deri, kuyumcu, hediyelik eşya dükkanlarının, barların bulunduğu çarşı beş sokaktan oluşmakta. Çarşının en dikkat çeken yeri, ahşap cumbalı evleri. Çarşının içerisinde bulunan Paspatur suyunu içenin Fethiye’ye bir daha geleceğine dair inançta bulunmakta.

Kral Amyntasın Mezarı

Telmessos Antik Kentinin kuzeyi ve batısında bulunan kaya mezarlarının en çok ziyaret edilenleri arasında yer alan mezar, ülkemizin de en görkemli kaya mezarı. Mezar liman’ın 1,5 kilometre güneyinde yer alan Kaya Caddesi üzerinde bulunmakta. Bu görkemli tarihi değeri mutlaka görmelisiniz.

Arsada Antik Kenti

Toros Dağları eteklerine kurulmuş, bir Likya kenti olan antik kent, Arsa köyüne yakın. Sadece sur duvarlarıyla, birkaç Likya mezarının gün ışığına çıkarıldığı kentte, arkeolojik kazılar devam etmekte. Sahip olduğu manzara ve tarihi değeri antik kenti ön plana çıkarmakta.

Saklıkent Kanyonu

Fethiye ile özdeşleşmiş olan Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı tarafından ikiye bölünmekte. 18 metre uzunluğunda olan kanyon, kaçan koyununu arayan bir çoban tarafından keşfedilmiş. Milli Park özelliğindeki bölge, doğanın güzelliğini yansıtan bir değer. Fethiye ziyaretçilerinin mutlaka ziyaret ettiği, hayranlıkla izlediği kanyon, sıcak yaz günlerinde serin havasıyla görenleri şaşırtmakta.

Saklıkent Kanyonu

Kayaköy Hayalet Şehri

Dar sokakları, özgün mimarisi ile en çok ziyaret edilen yerlerden olan Kayaköy Hayalet Şehri, antik çağlarda yaşamış Rumlara ait eserleri barındırmakta.

Fethiye Müzesi

Termessos Antik Kentinin ve diğer bölgelerin kalıntılarının sergilendiği müze, antik çağlardan Osmanlı dönemine kadar tarihe ışık tutacak eserlerin bulunduğu bir yer. Pazartesi dışında her gün açık olan müzeyi mutlaka gezmelisiniz.

Ölüdeniz Yönüne Tekne Turları

Şövalye adasından, Ölüdeniz istikametine düzenlenen tekne turlarına katılmanlısınız. Başta Gemile adası olmak üzere, Ölüdeniz, Belceğiz, Kıdrak ve Kelebekler Vadisi’ne kadar devam eden tur oldukça hoşunuza gidecek. Ölüdeniz’de bulunan Kıdrak Tabiat Parkı koruma altına alınan bir bölge. 950 hektarlık alan, Lagün’ü ve Kıdrak Plajını da kapsamakta.

Gemile Adası

Eski adı Aya Nicola olan ada, Bizans ve erken Hristiyanlık dönemine ait kilise kalıntılarının bulunduğu bir ada. Kiliselerin büyük olanın freskleri oldukça iyi durumda bulunmakta. İki kiliseyi birbirine bağlayan tünel de hayli ilginç. 500 metrelik tünelde bulunan 17 durak, İsa’nın çarmıha gerilirken 17 defa dinlenmesini temsil etmekte.

Göcek

Fethiye ilçesinin beldesi olan Göcek, bir sahil kasabası. Yatlar ve tekneler için marinası da bulunan belde, Telmessos ve Kauna arasında kalmış bir Likya yerleşim yeri. Düzenlenen yat yarışlarıyla adını tüm dünyaya duyurmuş. Fethiye’ye gelenler, bu şirin beldeyi de görmeli.