KÜLTÜR TURİZMİ-MARMARİS

"Puka Yelken Marmaris"

MÖ 3000 yılına tarihlenen ve Karia Uygarlığı'na ev sahipliği yapmış olan bölge yeşili, mavisi ve antik kalıntılarıyla sizi karşılıyor. Geçirdiği yangınlara rağmen hala yeşiline doyulmayan, Muğla iline bağlı Marmaris, Mavi Yolculuk tekne turlarının vazgeçilmez rotası. Eski yazıtlarda Marmarisos diye adlandırılan ilçeye, Bozburun taraflarındaki mermer ocaklarından dolayı Mermeris de deniliyormuş. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ilçe, başta Rodos olmak üzere Ege adalarına açılan kapı konumunda. Oldukça büyük bir marinaya sahip olan Marmaris'te, her sene Uluslararası Yat Festivali ve yat yarışları düzenleniyor.

Trekking, jeep safari gibi doğa sporları, sualtı (şnorkelli) dalış, (tüplü)scuba diving gibi su sporları etkinlikler için her türlü olanağın sunuldu ilçede, 52 tane dalış noktası bulunuyor. Dalış cenneti olan Marmaris'te denizin tadını bir de su altında çıkarmadan ayrılmayın. Çevre gezileri, mavi yolculuk tekne turları, günlük tekne turları, plaj keyfi dışında kültür ve sanat etkinliklerini de yaşayabileceğiniz bölgede yıl boyu festivaller düzenleniyor.

Günün her saati açık çarşılar ve dükkanlarla bir alışveriş cenneti diyebiliriz Marmaris'e. Şehrin merkezinde, üstü örtülü, araç trafiğine kapatılmış sokaklarda sıralı tezgahlar ve dükkanlar arasında dolaşmayı eğlenceli bulacaksınız. Liman yakınındaki çarşılar, gezi gemilerinin yanaştığı zamanlarda oldukça kalabalık oluyor. Dünyanın her köşesinden insanı misafir eden ilçenin en popüler alışveriş noktası Eski Çarşı. Dünyaca ünlü markaların satıldığı, onlarca mağazanın bulunduğu çarşıda, el yapımı takı satan ve yöresel eşyaları sergileyen dükkanlar da bulunuyor.

Marmaris Pazarı ise merkezden yürüme mesafesinde. Her pazar ve perşembe günü kurulan pazardan yöresel halı kilim, el işleri, baharatlar, otlar ve köylülerin el yapımı peynir ve tereyağlarıyla, ünlü Marmaris çam balı satın alabilirsiniz. Yakın beldelerden Beldibi’nde pazar günü, İçmeler’de ise çarşamba günü kurulan pazarlarda da istediğiniz her ürünü bulabilirsiniz. İçmeler’de bir de sokak pazarları her gün açık. Giyim eşyasından hediyeliklere, takı tezgahlarından dövme yapanlara kadar her çeşit esnafa rastlayabilirsiniz.

Marmaris Datça

Görülmesi Gerekenler

Marmaris Müzesi

Kale içinde yer alan müzenin arkeoloji bölümünde sırasıyla Helenistik dönem, Roma dönemi ve Bizans İmparatorluğu dönemine ait amforalar, yakın bölgelerde yapılan kazılardan çıkarılan sikkeler, süs eşyaları, cam eşyalar ve çömlekler sergileniyor. Osmanlı dönemini yansıtan dokumalar, mutfak eşyaları, süs eşyaları, kilim ve mobilyalar ise Etnografya bölümünde yer alıyor. Pazartesi günleri dışında her gün açık olan müze, 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Sedir (Cedrea) Adası

Marmaris'e 16 km uzaklıkta, Gökova körfezinde yer alan, denizi ve altın rengi kumsalıyla turistlerin göz bebeği olan daha çok bilinen adıyla Kleopatra Plajı, Cedrea Antik kentinin duvarları ve antik tiyatro kalıntılarıyla çevrelenmiş durumda. Bir Karia şehri olan antik kentte Dor düzeninde yapılmış Apollon tapınağının sadece temelleri görülüyor.

Marmaris Kalesi

İyonlar tarafından MÖ. 1000li yıllarda yapıldığı ve Büyük İskender zamanında yenilendiği düşünülen kale, şehre hakim konumu ve muhteşem manzarasıyla Marmaris'in görülmeye değer tarihi yerlerinden biri. 1991 yılında müze olan kalenin 7 tane kapalı alanından ikisi arkeoloji salonu, biri etnografya salonu, diğerleri depo ve sanat galerisi olarak kullanılıyor.

Marmaris Kalesi

Fiskos (Physkos) Antik Kenti

Karya liman kenti olan ve tarihi M.Ö. 3000 li yıllara kadar uzanan antik kentten günümüze sur duvarları ulaşabilmiş. Önemli bir ticaret limanı olan kentin, madeni parası bir koleksiyoncunun elinde, 1828 yılında İngiltere'de bulunmuş. Boston Müzesi'nde ise Roma İmparatoru Tiberius'a ait olduğu söylenen ve Marmaris'te bulunduğu belirtilen bir mermer büst de Physkos Antik kenti adıyla sergileniyor. Şehirden kalanların çok az sayıda olmasının sebebi ise, yıllar içerisinde çıkarılan eserlerin ülke dışına kaçırılması.

Loryma Antik Kenti

Mavi yolculuk yapanların uğrak yerlerinden olan Bozukkale limanını da barındıran Bozburun yarımadasında yer alan antik kentten günümüze iyi durumdaki etkileyici kale kalmış. Bozuk Koyu'nun etkileyici manzarasına hakim olan kalenin dikdörtgen kuleleri hala ayakta.

Etnografya ve Arkeoloji Müzesi

Marmaris’e 10 km mesafede, Muğla yolu üzerinde Ahmet Urkay’a ait ilçenin tek etnografya müzesi yer alıyor. Haftanın 7 günü ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzenin arkeoloji bölümünde, çeşitli dönemlere ait çömlek, testi, çanak, sikke, para ve heykel gibi objeler sergilenirken, yöresel kıyafetler, kilim, halı, çeşitli silahlar ve oymalar ise etnografya bölümünde bulunuyor.